Dia Del Mariachi 2011 results

Houston High School for the Performing and Visual Arts

Houston High School for the Performing and Visual Arts

Almost 700 middle school and high school musicians came together in Alice to take part in the 9th Annual Dia Del Mariachi Group and Vocal Competition at Alice High School. The UIL-sanctioned competition was hosted by Coastal Bend College and Alice High School.

Overall winning groups and vocalists performed onstage during Mariachi Showcase, an evening concert featuring Mariachi Campanas de America.

In the group competition, Houston High School for the Performing and Visual Arts took home the trophy for Overall Division I High School Group Winner. The school Mariachi won a Division I trophy for 5A High Schools and earned Best Group Vocals, Best Trumpet Section and Best Violin Section.

Edinburg North High School won Overall Division II High School Group Winner. The group won a Division I trophy for High School 5A/4A Division II. The high school Mariachi earned Best Trumpet Section and Best Violin Section.

Veterans Middle School in Rio Grande City won Overall Division I Middle School Group Winner. The group also earned a Division I trophy for Middle School Division I 8th Grade Varsity. They swept the competition in their division with Best Group Vocals, Best Rhythm Section, Best Trumpet Section and Best Violin Section.

Austin Academy of San Antonio took home the title of Overall Division II Middle School Group Winner. The middle school group earned a Division I trophy for Middle School Division II 7th and 8th Grade. The group earned top honors as Best Trumpet Section and Best Violin Section and tied with L.J. Christen Middle School in Laredo for Best Rhythm Section.

In the vocals competition, Juan Gonzalez of H.M. King High School in Kingsville was named Overall Vocal Winner High School Division and earned a Division I medal in the high school competition.

Catherine Gonzalez of Kingsville Middle School was named Overall Vocal Winner Middle School Division and won a Division I medal in the middle school competition.

Javier Esquivel of C.M. MacDonell Elementary School in Laredo was named Overall Vocal Winner Elementary School Division.

A complete listing of competition results follows.

Overall Group Winners
Houston High School for the Performing and Visual Arts [High School Overall Group Winner Division I]
Edinburg North High School [High School Overall Group Winner Division II]
Veterans Middle School (Rio Grande City) [Middle School Overall Group Winner Division I]
Austin Academy (San Antonio) [Middle School Overall Group Winner Division II]

High School Division I 5A Varsity, Division Trophy
Houston High School for the Performing and Visual Arts, I
Johnny Economedes High School (Edinburg), I
Southwest High School (San Antonio), I
Memorial High School (McAllen), I

High School Division I 5A Varsity, Winning Groups
Houston High School for the Performing and Visual Arts, Best Group Vocals
Houston High School for the Performing and Visual Arts, Best Trumpet Section
Houston High School for the Performing and Visual Arts, Best Violin Section
Southwest High School (San Antonio), Best Rhythm Section

High School Division I 4A Varsity, Division Trophy
H. M. King High School (Kingsville), I
Veterans High School (Mission), I
A.C. Jones High School (Beeville), II

High School Division I 4A Varsity, Winning Groups
H. M. King High School (Kingsville), Best Rhythm Section
H. M. King High School (Kingsville), Best Group Vocals [Tie]
Veterans High School (Mission), Best Group Vocals [Tie]
Veterans High School (Mission), Best Trumpet Section
Veterans High School (Mission), Best Violin Section

High School Division I 3A Varsity/4A JV, Division Trophy
Veterans High School JV (Mission), I
Grulla High School (Rio Grande City), I
Somerset High School (Von Ormy), II

High School Division I 3A Varsity/4A JV, Winning Groups
Grulla High School (Rio Grande City), Best Group Vocals
Grulla High School (Rio Grande City), Best Rhythm Section
Grulla High School (Rio Grande City), Best Trumpet Section
Grulla High School (Rio Grande City), Best Violin Section

High School Division II 5A/4A Varsity, Division Trophy
Edinburg North High School, I
Martin High School (Laredo), I
Laredo United High School, I
Hidalgo High School, I

High School Division II 5A/4A Varsity, Winning Groups
Edinburg North High School, Best Trumpet Section
Edinburg North High School, Best Violin Section
Martin High School (Laredo), Best Group Vocals
Martin High School (Laredo), Best Rhythm Section

High School Division II All JV Varsity, Division Trophy
Zapata High School JV, I
Martin High School JV (Laredo), II

High School Division II All JV Varsity, Winning Groups

Zapata High School JV, Best Group Vocals
Zapata High School JV, Best Rhythm Section
Zapata High School JV, Best Trumpet Section
Zapata High School JV, Best Violin Section

High School Division II 3A Varsity, Division Trophy
Mathis High School, I
Miller High School (Corpus Christi), II

High School Division II 3A Varsity, Winning Groups
Mathis High School, Best Group Vocals
Mathis High School, Best Rhythm Section
Mathis High School, Best Trumpet Section
Mathis High School, Best Violin Section

High School Division II 2A Varsity, Division Trophy
Premont High School, II
San Diego High School, II

High School Division II 2A Varsity, Winning Groups
Premont High School, Best Group Vocals
San Diego High School, Best Rhythm Section
San Diego High School, Best Trumpet Section
San Diego High School, Best Violin Section

Middle School Division I 8th Grade Varsity, Division Trophy
Veterans Middle School (Rio Grande City), I
Austin Academy (San Antonio), I
La Grulla Middle School (Rio Grande City), I
Patrick Henry Middle School (Houston), I

Middle School Division I 8th Grade Varsity, Winning Groups
Veterans Middle School (Rio Grande City), Best Group Vocals
Veterans Middle School (Rio Grande City), Best Rhythm Section
Veterans Middle School (Rio Grande City), Best Trumpet Section
Veterans Middle School (Rio Grande City), Best Violin Section

Middle School Division II 7th & 8th Grade, Division Trophy
Austin Academy (San Antonio), I
L.J. Christen Middle School (Laredo), I
Falfurrias Jr. High School 8th Grade, I
Premont Jr. High School 7th & 8th Grade, I
Zapata Middle School 7th Grade, II
Somerset Junior High School 8th Grade (Von Ormy), II

Middle School Division II 7th & 8th grade, Winning Groups
Austin Academy (San Antonio), Best Trumpet Section
Austin Academy (San Antonio), Best Violin Section
Austin Academy (San Antonio), Best Rhythm Section [Tie]
L.J. Christen Middle School (Laredo), Best Rhythm Section [Tie]
L.J. Christen Middle School (Laredo), Best Group Vocals

Middle School Division II 7th & 8th Grade Beginner, Division Trophy
L.J. Christen Middle School (Laredo), I
Falfurrias Jr. High School 7th Grade, II

Middle School Division II 7th & 8th Grade Beginner, Winning Groups
L.J. Christen Middle School (Laredo), Best Group Vocals
L.J. Christen Middle School (Laredo), Best Rhythm Section
L.J. Christen Middle School (Laredo), Best Violin Section
Falfurrias Jr. High School, Best Trumpet Section

Middle School Division II 6th grade Beginners, Division Trophy
Zapata Middle School 6th Grade I
Savannah Heights Somerset Middle School 6th, Grade I

Middle School Division II 6th Grade Beginners, Winning Groups
Zapata Middle School 6th Grade, Best Group Vocals
Zapata Middle School 6th Grade, Best Trumpet Section
Zapata Middle School 6th Grade, Best Violin Section
Zapata Middle School 6th Grade, Best Rhythm Section [Tie]
Savannah Heights Intermediate School (Somerset), Best Rhythm Section [Tie]

Overall Vocal Winners

Javier Esquivel, C.M. MacDonell Elementary School (Laredo) [Elementary Division]
Catherine Gonzalez, Kingsville Middle School [Middle School Division]
Juan Gonzalez, H.M. King High School (Kingsville) [High School Division]

High School Division
Name, School, Division Medal
Juan Gonzalez, H. M. King High School (Kingsville), I
Juan Flores, H.M. King High School (Kingsville), I
Yesenia DeLeon, College Prep Academy High School (Houston), I
Angelica Chavez, Sam Houston Math, Science & Technical Center (Houston), I
Jacqueline Cabello, Martin High School (Laredo), I
Samantha Lopez, Martin High School (Laredo), I
Abigail Rios, Martin High School (Laredo), I
Bobby DeLeon, Mathis High School, I
Carlos Rodriguez, Zapata High School JV, I
Katarina Padilla, Zapata High School JV, I
Alexis Leal, Memorial High School (McAllen), I
Enny Velasquez, Victoria West High School, I
Marisella Pulido, Victoria West High School, I
Sebastian Vela, Premont High School, I

Middle School Division
Name, School, Division Medal
Catherine Gonzalez, Kingsville Middle School, I
Saida Tijerina, Premont Jr. High School, I
Leighandra Garcia, Premont Jr. High School, I
Kazzandra Arias, L.J. Christen Middle School (Laredo), I
Janette Tijerina, L.J. Christen Middle School (Laredo), I
Juanita Baiza, L.J. Christen Middle School (Laredo), I
Jorge Galarza, L.J. Christen Middle School (Laredo), I
Bianca Cortez, Canterbury Elementary School 5th Grade (Edinburg), I
Alyssa Guerra, La Gloria Middle School 6th Grade (Falfurrias), I

Elementary School Division
Name, School, Division Medal
Javier Esquivel, C.M. MacDonell Elementary School (Laredo), I
Andrea Villarreal, C.M. MacDonell Elementary School (Laredo), I
Julie Gonzalez, C.M. MacDonell Elementary School (Laredo), I
Erick Flores, C.M. MacDonell Elementary School (Laredo), I
Zuriel Longoria, Caroll Academy Elementary School (Houston), I
Eddie Cortez, Canterbury Elementary School 3rd Grade ((Edinburg), I
Andre Von Chilton, Premont Elementary School II Ruby Purselley, Ray Burn Elementary School (McAllen), II

For more information about Dia Del MariachiTM visit the college’s website at www.coastalbend.edu.

-30-

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.